- Начало
- Блог
- Психотерапия
- Основи на транзакционния анализ-III част
Психотерапия ››
Основи на транзакционния анализ-III част
ТА има приложение в четири главни области:
- В психотерапията
- В педагогиката
- В консултирането/коучинга
- В организациите
Като психотерапевтична дисциплина ТА се отнася се до голяма вариация от личностни разстройства, психологически проблеми и проблеми във взаимоотношенията, цели автономността на клиента и се фокусира около три главни направления:
- да анализира и разбере как се е изградила личността и как от своя страна тя е изградила своята история;
- да избере нови възможности за мислене, преживяване и действие като държи сметка за другия;
- да способства придобиване на нови нагласи.
В педагогиката ТА е подходящ за хора, работещи в сферата на възпитанието, социализацията, научаването, обучението в предучилищна, начална и средна училищна възраст и висшето образование, в продължаващото образование, в областта на културната, артистична и креативна дейност. Целта е:
- разбиране на личността и нейното функциониране в контекста на възпитанието, социалната интеграция и научаването;
- продължаване на личностното и професионално съзряване едновременно в училищен и социален аспект;
- придружаване и развитие на отговорността във взаимоотношенията и групите, за хората, ангажирани в образованието.
В консултирането / коучинга ТА е подходящ за професионалисти, които практикуват в социално-психологическа и културна среда – социални услуги, здравни услуги, превенция, медиация, фасилитиране, мултикултурна дейност и хуманитаристика. Прилага се на две нива – като допълнителна практика към различни социо-културни и социално-възпитателни професии, социални, психологически, здравни, юридически и др. услуги и като първично консултиране за работещи в частни кабинети, центрове, доброволчески организации с цел придобиване на знания и умения за оценяване, кризисна интервенция, поддръжка на качеството и професионалното развитие и др.
В полето на организациите служи в областта на човешките ресурси, мениджмънта, организационното развитие, като визира развитието, израстването, увеличаването на ефективността на работещите в организациите, като позволява да се разбере динамиката на една организация, ресурсите и противоречията, нейните неизползвани богатства, както и нейните проблеми.
Важна част от практиката на ТА е договорът, който определя фокуса на терапията и базата за терапевтични взаимоотношения. Клиентите в ТА решават кои конкретни убеждения, емоции и поведения да променят в себе си, за да постигнат определените от тях самите цели.
Транзакционният анализ е изключително достъпен, с бързо усещане на истинския прогрес, има много практически приложения в ежедневния живот.
Източник: Материали на Оксана Хорват-Станчева